Ból mięśni i stawów - jak sobie radzić?

Jeśli cierpisz ma ból mięśni i stawów, które utrudniają normalną aktywność, z pewnością szukasz sposobów, które przyniosą ulgę. Na szczęście istnieją naturalne metody, które złagodzą dyskomfort i zwiększą zakres ruchu. Skorzystaj z naszych wskazówek, aby poprawić jakość życia!

Artykuł sponsorowany

Kąpiel z dodatkiem soli

Klasycznym lekarstwem na ból mięśni i stawów jest relaksująca kąpiel z solą Epsom, bogatą w magnez i siarczany. Zapewnia szybką ulgę, łagodząc stan zapalny, zmniejszając skurcze mięśni i rozluźniając napięte obszary. Wsyp 2 filiżanki soli do ciepłej wody, a następnie mocz się w niej przez 20 minut.

Reklama

Sięgnij po preparaty bez recepty

W aptece znajdziesz skuteczne tabletki, żele, maści, plastry rozgrzewające i przeciwbólowe.

We wspomnianych produktach znajdują się takie substancje przeciwzapalne i przeciwbólowe jak salicylan metylu, diklofenak, ibuprofen, etofemanat, czy naproksen.

Jeśli szukasz sposobu na bolące mięśnie i stawy, sięgnij po voltaren max żel, który zawiera diklofenak, który słynie z właściwości przeciwzapalnych i przeciwbólowych. Voltaren Max działa do 12 godzin, łagodząc dyskomfort, stan zapalny i obrzęki.

Gorące i zimne okłady

Aby uzyskać natychmiastową ulgę w bólu, stosuj naprzemiennie gorące i zimne okłady.

Najpierw nałóż gorący kompres na problematyczne miejsce przez 20 minut. Następnie zastosuj okłady z kostek lodu na bolące obszary przez 20 minut.

Wspomniana kuracja łagodzi dyskomfort, pobudzając krążenie krwi, rozluźniając sztywne stawy i odwracając uwagę od dolegliwości. Dodatkowo leczenie zimnem zmniejsza stan zapalny i spowalnia impulsy nerwowe, dzięki czemu zakłóca sygnały bólowe.

Zadbaj o aktywność fizyczną

Siedzący tryb życia może nasilać dolegliwości bólowe. Napięcie mięśni nóg dodatkowo obciąża kolana i biodra, dlatego zacznij się ruszać.

Słabe mięśni prowadzą do niestabilności, zwiększając ryzyko urazów i kompensacji innych obszarów ciała.

Regularne ćwiczenia wzmacniają i rozciągają problematyczne mięśnie i stawy, łagodząc ból.

Warto tutaj skorzystać z pomocy doświadczonego fizjoterapeuty, który ułoży plan ćwiczeń, biorąc pod uwagę Twój aktualny poziom sprawności. Początkujący mogą zacząć od spacerów, pływania i pilatesu. Delikatne rozciąganie zwiększa mobilność i zakres ruchu, jednocześnie łagodzi ból.  

Kurkuma na zdrowe stawy

Popularna przyprawa zawiera składnik aktywny, zwany kurkuminą, który ma właściwości przeciwzapalne i przeciwutleniające.

W ten sposób może przynieść ulgę w bólu stawów i mięśni. Wzbogać także swoją dietę o czosnek, który działa przeciwreumatycznie i pomaga łagodzić stany zapalne.

Oczywiście, jeśli często odczuwasz ból, powinieneś wdrożyć zaawansowane leczenie. 

Umów się na masaż

Masaż leczniczy rozluźnia napięte mięśnie, przyspiesza przepływ krwi i poprawia samopoczucie. Ponadto łagodzi ból u osób cierpiących na chorobę zwyrodnieniową stawów i reumatoidalne zapalenie stawów.

Eksperci uważają, że masaż obniża poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu i substancji neuroprzekaźnikowej P. Dodatkowo regularne masowanie poprawia humor, zwiększając poziom serotoniny.

Skontaktuj się z lekarzem rodzinnym lub reumatologiem, aby sprawdzić, czy wspomniana terapia jest bezpieczna i odpowiednia w Twoim przypadku.

Ocet jabłkowy na mięśnie

Jeśli często bolą Cię mięśnie, sięgnij po ocet jabłkowy. Wielu sportowców ceni go za naturalne właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Możesz nałożyć go bezpośrednio na problematyczny obszar lub wymieszać 1 łyżeczkę octu z wodą i wypić.

Najlepiej stosować go przed treningiem, aby zapobiec wystąpieniu skurczów mięśni. Możesz wypić łyk ocet prosto z butelki lub dosłodzić go odrobiną miodu.

Alternatywnie, dodaj 1-2 łyżeczki octu jabłkowego do swojego ulubionego koktajlu, aby dostarczyć zastrzyk witamin i minerałów. 

Reklama

Olej rybny

Wspomniany olej zawiera przeciwzapalne kwasy tłuszczowe omega-3, które zmniejszają ból i sztywność stawów. Możesz dostarczać je z pożywienia, włączając do diety tłuste ryby, orzechy, nasiona i siemię lniane.

Jeśli jednak uważasz, że to nie wystarczy, rozważ suplementację. Pamiętaj, aby skonsultować się wcześniej z lekarzem, który wskaże właściwą dawkę. Jeśli cierpisz na chorobę zwyrodnieniową stawów, przejdź na dietę bogatą w błonnik, dzięki której utrzymasz zdrową równowagę drobnoustrojów w przewodzie pokarmowym. Unikaj produktów, sprzyjających stanom zapalnym.

Zaliczamy do nich przede wszystkim żywność przetworzoną, chipsy i słodycze. Z drugiej strony świeże owoce i warzywa, orzechy i nasiona łagodzą stan zapalny.

Zabieg dostępny w tych sanatoriach:

Reklama

Kierunek miesiąca - Jedziemy w góry!

Ustroń
Odwiedź jedno z największych kompleksów uzdrowiskowych w Europie z własnymi złożami solanki i borowiny
Więcej
Jedlina-Zdrój
Sprawdź podgórski mikroklimat uzdrowiska, odetchnij czystym powietrzem i podziwiaj piękne krajobrazy
Więcej
Długopole-Zdrój
Skorzystaj z Pijalni Wód Mineralnych cechujących się dużą zawartością magnezu, wapnia, sodu, żelaza i potasu
Więcej

Wyjazd do sanatorium - co musisz wiedzieć?

Jak uzyskać skierowanie do sanatorium i który lekarz je wystawi?
Więcej
Przeglądarka skierowań do sanatorium - jak działa?
Więcej
Ile kosztuje wyjazd do sanatorium - prywatnie i ze skierowaniem
Więcej

Elektroterapia - najlepsze zabiegi na ból

Elektrostymulacja
Popularna metoda niwelowania bólu. Sprawdź, jak ją wykorzystać by przyniosła ulgę
Więcej
Prądy Traberta
Mają działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Pomagają na ból kręgosłupa, stawów, czy zaburzenia krążenia
Więcej
Prądy interferencyjne
Rozluźniają mięśnie i rozszerzają naczynia krwionośne, przeciwdziałając napięciu
Więcej