Ból kręgosłupa lędźwiowego - jak uśmierzyć ból?

Ból kręgosłupa lędźwiowego (potocznie ból lędźwi) to niezwykle powszechna dolegliwość, która dotyka osoby w różnym wieku - zarówno młodzi pacjenci, jak i seniorzy skarżą się na dyskomfort odczuwany w dolnym odcinku kręgosłupa. Jak więc zniwelować uporczywe bóle lędźwiowe? Dobrą alternatywą dla popularnych środków farmakologicznych jest elektrostymulacja TRU+. Jakie efekty terapeutyczne dają lecznicze impulsy?

Artykuł sponsorowany

Ból kręgosłupa lędźwiowego - przyczyny

Ból kręgosłupa lędźwiowego może być spowodowany:

  • dyskopatią (przepukliną krążka międzykręgowego),
  • nagłymi przeciążeniami dynamicznymi,
  • zesztywniającym zapaleniem stawów,
  • osteoporozą,
  • wadami postawy,
  • schorzeniami narządów wewnętrznych.

W przypadku wielu osób za ból w odcinku lędźwiowym odpowiada dźwiganie ciężkich przedmiotów, częste schylanie się, przyjmowanie nieodpowiedniej pozycji i nieergonomiczne miejsce pracy.

Na bóle lędźwiowe skarżą się również pacjenci chorujący na otyłość i prowadzący bierny tryb życia. Wystąpieniu dolegliwości bólowych sprzyja przewlekły stres, depresja i palenie tytoniu.

Reklama

Ból kręgosłupa lędźwiowego - objawy

Ból w kręgosłupie lędźwiowym może być umiejscowiony punktowo lub mieć rozlany charakter. Niekiedy jest tak intensywny, że całkowicie uniemożliwia poruszanie się. Zdarza się, że ból promieniuje do pośladka, uda, łydki, stopy. W zależności od przyczyny pacjent może odczuwać szereg innych symptomów, takich jak np.:

  • napięcie mięśni przykręgosłupowych,
  • niedowład mięśni,
  • mimowolne skurcze kończyn dolnych,
  • drętwienie, kłucie, mrowienie ciała.

Ból kręgosłupa lędźwiowego - leczenie

W większości przypadków leczenie bólu kręgosłupa lędźwiowego ma charakter zachowawczy. Jak postępować chcąc odzyskać zdrowie i pełną sprawność? Należy unikać intensywnego wysiłku fizycznego, prowadzić oszczędzający tryb życia (wskazany jest kilkudniowy odpoczynek).

Pacjent powinien starać się nie wykonywać czynności, które mogą potęgować ból (np. schylanie się). Złagodzić dolegliwości bólowe mogą popularne środki przeciwbólowe i przeciwzapalne dostępne bez recepty (w formie tabletek, maści, plastrów).

Zwykle jest to paracetamol, czy też niesteroidowe leki przeciwzapalne. Istotną rolę odgrywa też rehabilitacja. Gdy silny ból ustąpi, pacjent powinien skupić się na wzmocnieniu i rozluźnieniu mięśni, poprzez wykonywanie ćwiczeń dobranych indywidualnie przez specjalistę.

Zabiegi fizykoterapii, takie jak krioterapia, laseroterapia, czy ultradźwięki znacznie ułatwiają choremu wykonywanie ćwiczeń rehabilitacyjnych.

Reklama

Ból kręgosłupa lędźwiowego - elektrostymulator domowy TRU+

Elektrostymulator domowy TRU+ dzięki impulsom elektrycznym skutecznie blokuje bodźce bólowe, jednocześnie pobudza wytwarzanie przez organizm endorfin. Impulsy docierają do włókien nerwowych, przynosząc pacjentowi cierpiącemu z powodu bólu kręgosłupa lędźwiowego szybką ulgę. TRU+ ma status wyrobu medycznego i roczną gwarancję.

To intuicyjne w obsłudze urządzenie, które ma jeden specjalistyczny program leczniczy.

Standardowa sesja terapeutyczna składa się z 3 etapów (każdy z nich trwa 10 minut). TRU+ wykorzystuje bezpieczną i cenioną przez doświadczonych fizjoterapeutów metodę TENS (przezskórną elektryczną stymulację nerwów), której mechanizm został sprawdzony klinicznie.

Ten poręczny elektrostymulator przeciwbólowy pozwala zniwelować zarówno ostry, jak i przewlekły ból pleców w bezinwazyjny sposób.

Wystarczy jedna 30-minutowa sesja, aby odczuć ulgę i cieszyć się brakiem bólu przez długie godziny. Kto może korzystać z dobroczynnego działania elektrostymulatora domowego TRU+? Diabetycy, artretycy - wszystkie osoby, które cierpią z powodu:

  • lumbago (postrzału), 
  • rwy kulszowej, 
  • bólu związanego z napięciem mięśniowym lub stanem zapalnym. 

Podsumowując, ból kręgosłupa lędźwiowego to dokuczliwa przypadłość, która utrudnia normalne funkcjonowanie. Jedną z alternatywnych, beztabletkowych metod uśmierzania męczących bólów lędźwiowych jest elektrostymulator TRU+.

To idealne rozwiązanie dla chorych, którzy chcą zredukować dolegliwości bólowe bez konieczności przyjmowania środków farmakologicznych, mogących obciążać organizm.

Pamiętajmy, że jeśli dolegliwości bólowe w okolicy kręgosłupa lędźwiowego nie ustępują lub nasilają się, warto skontaktować się z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej.

Przeciwwskazania: posiadanie rozrusznika serca, metalowe/elektroniczne implanty, epilepsja, podłączenie do wysokoczęstotliwościowych sprzętów chirurgicznych. Nie stosuj urządzenia: na rany, wysypki, spuchnięte, zaczerwienione, zainfekowane miejsca, w miejscach lub w pobliżu miejsc, gdzie występują zmiany rakowe, podczas kąpieli, snu, prowadzenia pojazdów, czynności, w których TRU+ może rozproszyć uwagę i doprowadzić do urazu, w ciąży, w pobliżu wody. Przed użyciem skonsultuj się z lekarzem, jeżeli jesteś pod opieką lekarską, stosowałeś inne środki do leczenia bólu, masz choroby serca, niedawno przebyłeś operację. Przestań używać urządzenia i skonsultuj się z lekarzem jeżeli ból nie ulegnie zmniejszeniu, nasili się lub zauważysz jakiekolwiek działania niepożądane. Używaj urządzenia z ostrożnością, jeśli masz tendencję do wewnętrznego krwawienia np. po złamaniu lub urazie. 

Działania niepożądane: podrażnienie skóry.

Zabieg dostępny w tych sanatoriach:

Reklama

Kierunek miesiąca - Jedziemy w góry!

Ustroń
Odwiedź jedno z największych kompleksów uzdrowiskowych w Europie z własnymi złożami solanki i borowiny
Więcej
Jedlina-Zdrój
Sprawdź podgórski mikroklimat uzdrowiska, odetchnij czystym powietrzem i podziwiaj piękne krajobrazy
Więcej
Długopole-Zdrój
Skorzystaj z Pijalni Wód Mineralnych cechujących się dużą zawartością magnezu, wapnia, sodu, żelaza i potasu
Więcej

Wyjazd do sanatorium - co musisz wiedzieć?

Jak uzyskać skierowanie do sanatorium i który lekarz je wystawi?
Więcej
Przeglądarka skierowań do sanatorium - jak działa?
Więcej
Ile kosztuje wyjazd do sanatorium - prywatnie i ze skierowaniem
Więcej

Elektroterapia - najlepsze zabiegi na ból

Elektrostymulacja
Popularna metoda niwelowania bólu. Sprawdź, jak ją wykorzystać by przyniosła ulgę
Więcej
Prądy Traberta
Mają działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Pomagają na ból kręgosłupa, stawów, czy zaburzenia krążenia
Więcej
Prądy interferencyjne
Rozluźniają mięśnie i rozszerzają naczynia krwionośne, przeciwdziałając napięciu
Więcej