Ból brzucha – co może oznaczać?
Zwykle nie jesteśmy świadomi działania narządów w jamie brzusznej ani dyskomfortu związanego z czynnościami takimi jak jedzenie, przemieszczanie się pokarmu przez jelita lub wypróżnianie. Układ nerwowy stale monitoruje te czynności, a kiedy wiadomości te są przekazywane do mózgu i stają się świadome jako nieprzyjemne doznania, możemy odczuwać ból lub dyskomfort.
Skąd bierze się ból?
Ból może wynikać z dowolnej struktury w jamie brzusznej. Ponadto komunikaty bólowe pochodzące z klatki piersiowej, pleców lub miednicy mogą być czasami postrzegane jako pochodzące z brzucha.
Na przykład, zdarza się, że osoby z zawałem serca lub zapaleniem płuc skarżą się na ból w nadbrzuszu zamiast na ból w klatce piersiowej.
Istnieje wiele możliwych przyczyn bólu, a wśród najczęstszych czynnościowych przyczyn wymienia się: niestrawność, psychogenny ból brzucha (np. stres) oraz zespół jelita drażliwego. Z kolei wśród przyczyn organicznych znajdują się: choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy, zapalenie pęcherzyka żółciowego, zapalenie jelit, kamica żółciowa, zapalenie wyrostka robaczkowego czy zapalenie trzustki.
Reklama
Kiedy należy martwić się bólem brzucha?
Ból zawsze wiąże się z pewnym dyskomfortem, ale nie zawsze musi zwiastować poważne dolegliwości. Łagodny lub przewlekły ból, przebiegający bez niebezpiecznych objawów (tzw. czerwone flagi), można skonsultować z lekarzem w dogodnym momencie.
Natomiast silny ból lub ból związany z czerwonymi flagami takimi jak: gorączka, biegunka, uporczywe zaparcia, krew w stolcu, natarczywe nudności lub wymioty, krwawe wymioty, silna tkliwość brzucha lub żółtaczka, powinny niezwłocznie zostać zgłoszone lekarzowi.
Jak ustala się przyczynę bólu brzucha?
Historia pacjenta to najbardziej pomocna informacja, na podstawie której lekarz stawia diagnozę.
Charakterystyka bólu (ostry, tępy, skurczowy, palący, przeszywający), jego umiejscowienie, promieniowanie i związek z jedzeniem to ważne wskazówki.
Pomocne są również wyniki badania fizykalnego obejmujące wyznaczenie obszaru tkliwości, obecności lub braku odgłosów perystaltycznych, wzdęcia brzucha, powiększenia narządów i obecności krwi w stolcu.
Czasami może być konieczne wykonanie badań diagnostycznych służących potwierdzeniu lub wykluczeniu konkretnej przyczyny np. analiza próbek krwi, moczu i kału, RTG jamy brzusznej i endoskopia.
Reklama
Jakie metody leczenia są dostępne w przypadku bólu brzucha?
Leczenie bólu brzucha zazwyczaj opiera się na łagodnym postępowaniu przy użyciu leków przeciwbólowych, rozkurczowych lub leków skutecznych w różnych dolegliwościach gastrycznych np. Iberogast.
Czasami stosuje się leki, które zmniejszają stan zapalny lub wpływają na funkcję narządu, łagodząc w ten sposób ból. Na przykład wrzody można leczyć, przyjmując leki zmniejszające wydzielanie kwasu tzw. inhibitory pompy protonowej.
Innym podejściem jest stosowanie leków modyfikujących ból w celu zmiany sposobu przetwarzania sygnałów bólowych w rdzeniu kręgowym i mózgu np. leki przeciwdepresyjne.
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Najnowsze artykuły
Znajdź najlepsze
sanatorium dla siebie.
Reklama