Jak chronić wzrok latem? Wybierz odpowiednie okulary przeciwsłoneczne!

Reklama

Od kilku lat kosmetolodzy i producenci podkreślają, jak ważna jest ochrona przeciwsłoneczna. Liczne badania oraz testy dermatologiczne wskazały bowiem, że wysoki SPF może nie tylko ochronić nas przed zmarszczkami, ale także przed zmianami nowotworowymi i poparzeniami. O ile w przypadku ciała i cery sięgamy po emulsje i balsamy, o tyle w przypadku narządu wzroku doskonale sprawdzają się okulary przeciwsłoneczne. Te, aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo, muszą spełniać pewne wymogi. Jakie?

Dlaczego chronić wzrok latem?

Dlaczego ochrona wzroku (przez cały rok) jest tak ważna? Jak podają źródła [1] naukowcy z Australii byli pierwszymi, którzy uznali temat ochrony wzroku za istotny i wymagający interwencji ze strony zdrowia publicznego. WHO poinformowała wtedy, że nawet 40 mln osób na świecie  ma ograniczoną zdolność widzenia lub całkowicie utraciło wzrok z powodu działania tzw. nadfioletu. Co więcej — dziś szacuje się, że nawet 3,2 mln ludzi na świecie, każdego roku, traci wzrok na skutek nadmiernej ekspozycji na promienie UV

Swego czasu treściwie dodatkowo omówiła to optometrystka Sylwia Kijewska w Dzień dobry TVN. Wyjaśniła, że promieniowanie ultrafioletowe UVA i UVB sprzyja zapaleniu spojówek, a dodatkowo może uszkodzić powieki, rogówkę, soczewkę wewnątrzgałkową, a także prowadzić do trwałych uszkodzeń siatkówki, które znacznie pogarszają widzenie”.

Ochrona wzroku latem zapobiega nieodwracalnym zmianom. Nierzadko przez wiele lat zmiany te nie dają żadnych poważniejszych objawów (tj. swędzenie, wysychanie oka), aż do momentu, w którym nie ma już możliwości skutecznego leczenia. Zarówno warstwy zewnętrzne oka, jak i tkanki w jego wnętrzu są bardzo wrażliwe na oddziaływanie promieniowania UV. W konsekwencji brak ochrony powoduje nie tylko oparzenia, stany zapalne, ale również zaburzenia widzenia (degeneracja plamki żółtej siatkówki, tzw. AMD), zaćmę (kataraktę), a nawet rozwój nowotworów, np. czerniaka oka.

Ochrona wzroku latem jest szczególnie ważna w przypadku dzieci i starszych osób. Młodzi nie mają dostatecznie rozwiniętej naturalnej ochrony, przez co 80% promieni UV zaabsorbują już do 18 roku życia. Starsi zaś z wiekiem tracą melaninę, która pochłania szkodliwe promieniowanie w siatkówce.

Dlaczego więc tak ważne jest podkreślanie znaczenia UV dla naszych oczu? Badania TNS Polska z 2013 roku wskazały, że zaledwie tylko 7% badanych zdawało sobie sprawę z niekorzystnego działania UV na narząd wzroku[1]. Na szczęście liczne publikacje i akcje społeczne sprawiły, że już w 2022 roku procent ten wyniósł 35% (tyle badanych oceniło swoją wiedzę na “raczej dobrze”)!

Reklama

Ochrona wzroku latem – okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV

Aby ochronić wzrok latem, nie wystarczy kupić pierwsze lepsze, przyciemniane okulary przeciwsłoneczne. To prawda, że ciemne szkła sprawią, że światło słoneczne nie będzie takie rażące. Warto jednak pamiętać, że w przyciemnianych, najtańszych okularach z bazarku źrenice się rozszerzają i wpuszczają więcej promieni UV do wnętrza gałki ocznej. Dlatego „odpowiednie” do ochrony oczu są okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV.

Filtr UV to specjalna powłoka, która wyłapuje fale ultrafioletowe o określonej długości. Promieniowanie UVB ma długość 280-315 nm i jest bardzo szkodliwe dla oczu. Fale UVA, mniej agresywne, mieszczą się w zakresie 315-380 nm. Okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV400 chronią wzrok przed każdym z tych promieniowań. Poza tym na okularach możemy spotkać oznaczenie:

  • wskaźnik E-SPF25/10 – norma określająca poziom ochrony oczu przed promieniowaniem (im wyższa liczba, tym większa skuteczność),
  • UV Control – powłoka antyrefleksyjna chroniąca przed promieniami odbitymi od wewnętrznej powierzchni soczewek,
  • Cyfry 1-4 – oznaczenie odcienia i zabarwienia soczewek, gdzie najciemniejsze szkła to 4 (te mogą okazać się za mocne do jazdy samochodem).

Warto szukać okularów przeciwsłonecznych z filtrem UV z polaryzacją i z soczewkami fotochromowymi. Te ostatnie powinny zainteresować szczególnie osoby z wadą wzroku — tj. są to specjalne szkła, które w intensywnym słońcu ciemnieją, a w pomieszczeniu jaśnieją. Natomiast polaryzacja chroni wzrok przed blikami światła odbitymi od różnych powierzchni.

Reklama

Jaki kolor okularów przeciwsłonecznych wybrać?

Nie bez znaczenia dla ochrony wzroku latem ma również kolor szkieł w okularach przeciwsłonecznych. W teorii — im ciemniejsze tym lepsze, ale w rzeczywistości dla wzroku najbezpieczniejsze są brązowe, szare i zielone.

  • Soczewki w kolorze szarym nie zmieniają postrzegania kolorów otoczenia, zachowują kontrast i nadają się do noszenia przy każdej pogodzie,
  • Soczewki w kolorze zielonym odciążają wzrok, a przy zachmurzeniu zwiększają kontrast i przejrzystość,
  • Soczewki w odcieniach brązu poprawiają kontrast i głębię ostrości. Jaśniejsze (bursztynowe) sprawdzają się w czasie zachmurzenia, a ciemniejsze – w słoneczne dni.

Oczy są tak samo jak skóra, a może i bardziej, podatne na uszkodzenia przez promienie UV. Jak więc chronić wzrok latem? Oczywiście wybierając odpowiednie okulary przeciwsłoneczne z oferty sklepu czteryoczy.pl. W przeciwieństwie do kremu dobre okulary kupuje się raz na kilka lat – nie warto więc na nich oszczędzać!

[1] Lużyńska, M. (2017). Ochrona narządu wzroku przed szkodliwym działaniem promieniowania UV. Optyka.

[2] Wiedza Polaków na temat okularów przeciwsłonecznych i ochrony UV (2022), badania wOkularach

Reklama

Kierunek miesiąca - Jedziemy w góry!

Ustroń
Odwiedź jedno z największych kompleksów uzdrowiskowych w Europie z własnymi złożami solanki i borowiny
Więcej
Jedlina-Zdrój
Sprawdź podgórski mikroklimat uzdrowiska, odetchnij czystym powietrzem i podziwiaj piękne krajobrazy
Więcej
Długopole-Zdrój
Skorzystaj z Pijalni Wód Mineralnych cechujących się dużą zawartością magnezu, wapnia, sodu, żelaza i potasu
Więcej

Wyjazd do sanatorium - co musisz wiedzieć?

Jak uzyskać skierowanie do sanatorium i który lekarz je wystawi?
Więcej
Przeglądarka skierowań do sanatorium - jak działa?
Więcej
Ile kosztuje wyjazd do sanatorium - prywatnie i ze skierowaniem
Więcej

Elektroterapia - najlepsze zabiegi na ból

Elektrostymulacja
Popularna metoda niwelowania bólu. Sprawdź, jak ją wykorzystać by przyniosła ulgę
Więcej
Prądy Traberta
Mają działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Pomagają na ból kręgosłupa, stawów, czy zaburzenia krążenia
Więcej
Prądy interferencyjne
Rozluźniają mięśnie i rozszerzają naczynia krwionośne, przeciwdziałając napięciu
Więcej