Wyprawka dla seniora - co należy spakować do domu opieki?

Kiedy starsza osoba przeprowadza się do placówki opiekuńczej, ważne jest to, co ze sobą zabierze. Odpowiednie wyposażenie pomoże seniorowi w łatwiejszej adaptacji do nowego środowiska oraz zaopatrzy w niezbędne produkty, które zawsze będzie miał pod ręką.

artykuł sponsorowany

W wyprawce dla seniora powinny znaleźć się nie tylko ubrania, ale także cała dokumentacja medyczna oraz leki, których aktualnie zażywa. Warto przygotować produkty do higieny osobistej, a osoby starsze, mające problemy z utrzymaniem moczu i kału powinny być wyposażone dodatkowo w pieluchy dla dorosłych oraz mokre chusteczki. Co jeszcze stanowi element takiej wyprawki? 

Ubrania dopasowane do potrzeb seniora

Odzież powinna być wygodna i funkcjonalna, dlatego spakuj luźne ubrania, zapewniające swobodę ruchu i ułatwiające samodzielny ubiór. Miękkie materiały będą lepsze dla skóry wrażliwej. Warto wybrać garderobę, która jest wyposażona w specjalne zamki błyskawiczne lub rzepy. Taką, którą łatwo się pierze oraz gwarantującą pełną przepuszczalność powietrza, np. bawełniane koszulki, dresowe bluzy i spodnie. Przyda się ciepły sweter, skarpetki, a przede wszystkim kilka par wygodnych butów i kapcie.

Przybory toaletowe do podstawowej higieny osobistej 

W wyprawce seniora powinny się znaleźć podstawowe kosmetyki jak mydło, szampon, pasta do zębów, krem nawilżający do twarzy i ciała, masło do ust, krem do rąk, balsam do ciała, chusteczki higieniczne, papier toaletowy oraz inne przedmioty, które osoba starsza lubi używać. Dla osób mających problem z poruszaniem się warto rozważyć zakup elektrycznej szczoteczki dla zębów. Skóra seniora jest często przesuszona, dlatego pamiętaj o dobrze nawilżających, skoncentrowanych kremach i balsamach. Panie powinny być zaopatrzone nie tylko w pieluchy dla dorosłych, ale również większe podpaski, by zapobiegać przypadkowym i niekontrolowanym wyciekom moczu. Nie zapominaj o środkach do pielęgnacji nóg, a w szczególności plastrach na odciski, modzele i zniekształcenia stóp.

Leki i suplementy diety

W przypadku osób starszych, często występuje konieczność przyjmowania leków. Ważne jest, aby przynieść ze sobą wszystkie preparaty, które pacjent zażywa i upewnić się, że są one wystarczające na cały okres pobytu. Pomyśl o suplementach diety, które pomogą utrzymać dobrą kondycję fizyczną i psychiczną. Jeśli lekarz uzna za stosowne uzupełnianie menu seniora o dodatkowe środki wysokoenergetyczne, można go zaopatrzyć w odżywcze napoje, np. Nutridrinki, szczególnie podczas problemów z przyjmowaniem stałych pokarmów i sporym niedożywieniu.

Akcesoria dla osób z niepełnosprawnościami

Osoby starsze, szczególnie te, które mają problemy ze zdrowiem, mogą potrzebować różnych dodatków, ułatwiających codzienne czynności. W zależności od potrzeb należy zabrać laskę, wózek inwalidzki, podpórki do łóżka czy specjalną poduszkę ortopedyczną. Sprawdzą się także dodatki do toalety, np. przypory nakładane na muszlę klozetową, zapewniające stabilność podczas siedzenia oraz wszelkiego rodzaju poręcze ułatwiające bezpieczne wstawanie. Czasem warto zakupić balkonik, który sprawi, że osoba starsza, mająca problem z chodzeniem będzie czuła się pewniej podczas codziennych przechadzek.

Ważne dla seniora przedmioty 

Przeprowadzka do nowego miejsca może być trudna, dlatego warto zapakować do walizki przedmioty szczególne, które senior darzy szczególnym sentymentem – np. książki, maskotki, albumy, zdjęcia oraz inne pamiątki, które pomogą utrzymać więź z rodziną i przyjaciółmi. To pozwoli na wypełnienie pustki, która może się pojawić, gdy dana osoba zostawia swoje dotychczasowe miejsce zamieszkania.

Reklama

Kierunek miesiąca - Jedziemy w góry!

Ustroń
Odwiedź jedno z największych kompleksów uzdrowiskowych w Europie z własnymi złożami solanki i borowiny
Więcej
Jedlina-Zdrój
Sprawdź podgórski mikroklimat uzdrowiska, odetchnij czystym powietrzem i podziwiaj piękne krajobrazy
Więcej
Długopole-Zdrój
Skorzystaj z Pijalni Wód Mineralnych cechujących się dużą zawartością magnezu, wapnia, sodu, żelaza i potasu
Więcej

Wyjazd do sanatorium - co musisz wiedzieć?

Jak uzyskać skierowanie do sanatorium i który lekarz je wystawi?
Więcej
Przeglądarka skierowań do sanatorium - jak działa?
Więcej
Ile kosztuje wyjazd do sanatorium - prywatnie i ze skierowaniem
Więcej

Elektroterapia - najlepsze zabiegi na ból

Elektrostymulacja
Popularna metoda niwelowania bólu. Sprawdź, jak ją wykorzystać by przyniosła ulgę
Więcej
Prądy Traberta
Mają działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Pomagają na ból kręgosłupa, stawów, czy zaburzenia krążenia
Więcej
Prądy interferencyjne
Rozluźniają mięśnie i rozszerzają naczynia krwionośne, przeciwdziałając napięciu
Więcej