Tanie wczasy dla seniora 2024 - gdzie wysłać dziadków?
W biegu codziennego życia trudno znaleźć czas na odpoczynek. Gdy po latach pracy przychodzi czas na emeryturę, warto skorzystać z wolnego czasu i zacząć podróżować. Jakie miejsce zaproponować dziadkom? Na co zwrócić uwagę przy wyborze?
artykuł sponsorowany
W góry czy nad morze?
Gdy decyzja o wyjeździe jest już podjęta, trzeba zastanowić się nad celem podróży i miejscem, które będzie odpowiadało wszelkim wymaganiom. Podczas podejmowania decyzji warto zwrócić uwagę na kilka aspektów:
- Po pierwsze określ, czego oczekują dziadkowie i co sprawi im największą przyjemność.
- Zastanów się nad ich potrzebami – być może będą chcieli pozwiedzać ciekawe miejsca, a może bardziej będzie zależało im na działaniach prozdrowotnych czy rehabilitacji.
- Określ budżet, jaki jesteście w stanie przeznaczyć na ten cel i dopasuj odpowiednią ofertę do możliwości finansowych.
- Przemyśl, czy dziadkowie będą w stanie sami poradzić sobie poza domem. Być może będzie potrzebna im pomoc. Jeśli nie będziesz mógł/a wybrać się razem z nimi, możesz poszukać pomocy na przykład na stronie opiekaseniora.pl.
Zwykle osobom, które nie podróżowały wcześniej zbyt wiele, najatrakcyjniejszymi kierunkami wydają się morze i góry. To dobry wybór nie tylko ze względu na piękne widoki i krajobrazy, ale również pozytywny wpływ na zdrowie. Miejscowości nadmorskie i w okolicach gór mogą pochwalić się dużą liczbą sanatoriów i specjalnych resortów wypoczynkowych czy rehabilitacyjnych. Poza tym wpływ środowiska tych miejsc jest zbawienny dla zdrowia – morskie powietrze obfite w jod pozytywnie wpływa na układ oddechowy i nerwowy, a górskie wycieczki wspomogą dotlenienie organizmu.
Reklama
A może inny kierunek?
Oczywiście poza dwoma głównymi kierunkami wycieczek, jest całe mnóstwo innych miejsc, do których mogą z powodzeniem wybrać się seniorzy. W Polsce dostępny jest szeroki wachlarz ofert, które z pewnością przypadną do gustu starszym osobom. Mogą to być wszelkiego rodzaju sanatoria, które dbają o potrzeby seniorów, zapewniają rozrywkę i podbudowanie stanu zdrowia.
Kto jednak powiedział, że seniorzy mogą podróżować jedynie po Polsce? Wiek zupełnie nie ogranicza możliwości zwiedzania całego świata, a nawet otwiera więcej możliwości – w końcu emeryci mają dużo wolnego czasu, który można przeznaczyć właśnie na podróże. Może od zawsze Twoim dziadkom marzyła się wycieczka do Watykanu, a może chcieliby zobaczyć malownicze greckie wyspy? Nic nie stoi ku temu na przeszkodzie, jeśli budżet i stan zdrowia im na to pozwalają.
Ciekawym wyborem jest również wycieczka w zorganizowanej grupie. Seniorzy nie muszą podróżować w pojedynkę, mogą wybrać opcję grupowego wyjazdu. To pozwoli im zawrzeć nowe znajomości, spędzać czas wśród swoich rówieśników, a nuda i samotność na pewno nie będą im doskwierać.
Dofinansowanie do wypoczynku dla osób starszych
Niestety, wysokość emerytury nie zawsze jest wystarczająca, by móc pozwolić sobie na odpoczynek poza miejscem zamieszkania. W takiej sytuacji z pomocą przychodzą dofinansowania do wypoczynku. Są trzy główne źródła takich dofinansowań:
- Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych,
- Dopłaty z Unii Europejskiej,
- Tak zwane „wczasy pod gruszą”.
Nie każdy jednak może skorzystać z wszystkich możliwości pomocy finansowej przy organizowaniu wypoczynku. PFRON udziela dofinansowania jedynie osobom, które posiadają orzeczenie o niepełnosprawności, niezdolności do pracy w stopniu częściowym lub całkowitym oraz tym osobom, które spełniają odpowiednie kryterium dochodowe. Gdy warunki są spełnione, wystarczy złożyć odpowiedni wniosek wraz z lekarskim skierowaniem na turnus oraz odpowiednimi oświadczeniami.
O dofinansowanie wyjazdu przy wsparciu środków z UE, również poza granice kraju, może starać się każda osoba po ukończeniu 55. roku życia. Warto pamiętać, że wnioski składać można w okresie od października do maja, czyli poza sezonem wakacyjnym. Dofinansowanie może objąć nawet przelot samolotem i zakwaterowanie w hotelu, co jest niezwykle atrakcyjne. Dodatkowo senior może zabrać ze sobą osobę w postaci opiekuna.
Z kolei „wczasy pod gruszą” to dopłata do wypoczynku, którą finansuje pracodawca z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Emeryci i renciści również mogą starać się o taką pomoc. Wystarczy złożyć odpowiedni wniosek do swojego pracodawcy, który podejmie ostateczną decyzję po zapoznaniu się z sytuacją materialną swojego byłego pracownika.
Reklama
Ulgi dla seniorów
Poza wspomnianymi wyżej dofinansowaniami, seniorzy mogą skorzystać także z innego rodzaju ulg, które im przysługują i przydają się podczas podróży. Jedną z nich jest na przykład zniżka na bilety kolejowe. Większość przewoźników oferuje swoim starszym pasażerom różne upusty na przejazdy, co może znacznie wpłynąć na ostateczny koszt podróży.
Podobne ulgi obowiązują w wielu miastach - seniorzy mogą zakupić bilety ulgowe na przejazdy komunikacją miejską. Dzięki temu zwiedzanie dużych metropolii może stać się nie tylko łatwiejsze, ale również tańsze.
Wiele instytucji kulturalnych także otwiera się na seniorów i proponuje im tańsze bilety na swoje wydarzenia, wystawy czy spotkania. Może to urozmaicić wyjazd i pozwolić na obcowanie z kulturą miejsca, w którym senior zechciał wypocząć. Na podstawie karty seniora wiele sklepów również oferuje nieco tańsze produkty bądź usługi.
Wszystko po to, by ułatwić starszym ludziom wyjazd i umożliwić im cieszenie się wypoczynkiem bez większych obaw o finanse. Jak widać, możliwości jest wiele.