Sanatorium w górach czy nad morzem – które wybrać?

Mikroklimat występujący w sanatoriach służyć może w walce z różnymi schorzeniami. W innych jednak przypadkach okazać się może szkodliwy. Czym się kierować przy wyborze sanatorium?

 

Wybór sanatorium nie może być przypadkowy

Uzdrowisko wykorzystuje walory przyrodnicze, by poprawić samopoczucie i uleczyć człowieka z dolegliwości. W zależności od szerokości geograficznej zmieniają się warunki klimatyczne. Wybór sanatorium nie powinien być przypadkowy. Czas między zabiegami wypełniany jest spacerami. Wpłyną one pozytywnie, jeśli odbędą się w odpowiednim dla organizmu mikroklimacie.

Reklama

Zachody słońca nad Bałtykiem

Słońce, piasek pod stopami, powiewy wiatru - każdemu przywołują w pamięci wakacje. Choć czynniki te najczęściej kojarzą się z letnimi wycieczkami, za zdrowotne uznawane są przez cały rok, z ich zalet można korzystać wybierając się do sanatorium nad morzem.

Przechadzki brzegiem morza to połączenie przyjemnego z pożytecznym. Wywołują uczucie relaksu oraz poprawiają kondycję. Powietrze nasycone leczniczymi pierwiastkami dotlenia organizm. W naturalnym procesie przystosowania do klimatu, pogłębiany oddech zwiększa pojemność płuc. Nadmorski kurort wskazany jest dla niskociśnieniowców, osób cierpiących na choroby układu oddechowego, schorzenia reumatyczne. Dobrze będą czuć się astmatycy oraz chorzy na niedoczynność tarczycy - czyste powietrze wędrujące znad morza ma najmniej alergenów, za to jest bogate w jod.

Niestety, plaże nie są dla wszystkich. Nadmorskich sanatoriów powinni unikać ludzie z niewydolnością krążenia oraz ci, którzy mają duże wahania ciśnienia krwi.

 

Górskie wyprawy

Piękne górskie krajobrazy nie są jedynym atutem obszarów wyżynnych. Na dużej głębokości pod powierzchnią terenu znajdują się lecznicze złoża wód termalnych, które od stuleci łagodzą bolączki ciała, ich właściowści wykorzystywane są w górskich sanatoriach.

Ze względu na różne właściwości nie na każdego wpływają tak samo. Do najpopularniejszych chorób zwalczanych dzięki kąpielom w podziemnych źródłach należą: reumatyzm, zmiany skórne, schorzenia laryngologiczne. Woda pomaga także schudnąć, co dla otyłych oznacza zmniejszenie ryzyka zawału serca. Wyżyny są dobrym miejscem dla chorych na nadczynność tarczycy.

Minus to kapryśna górska pogoda… rano słońce, popołudniu burze. Takie warunki utrudnią codzienne funkcjonowanie meteoropatom. Ostrego klimatu powinni unikać także cierpiący na wysokie lub zbyt niskie ciśnienie. U pierwszych może być przyczyną zawału, u drugich zaś spowodować nadmierną senność, zmęczenie czy zawroty głowy.

 

Reklama

Nizinne wytchnienie

Umiarkowany klimat środkowej części Polski nie wywołuje skrajnych reakcji organizmu. Dlatego zalecany jest wrażliwym na zmiany pogody, mającym problemy z wahaniami ciśnienia oraz układem krążenia. Podczas pobyty w sanatorium na terenie nizinnym na zdrowie pozytywnie wpływa otoczenie lasów. Drzewa iglaste wydzielają olejki eteryczne, które pobudzają do pracy system odpornościowy i pomagają w zwalczaniu infekcji dróg oddechowych.

Niziny to bogactwo roślinności. Alergikom, nie tylko w okresie kwitnienia, taki pobyt może zaszkodzić. Tereny bagniste zwiększają poziom wilgoci w powietrzu, której powinny unikać osoby skarżące się na dolegliwości stawów.

 

Autor: Ewa Kuhnert

 

Reklama

Kierunek miesiąca - Jedziemy w góry!

Ustroń
Odwiedź jedno z największych kompleksów uzdrowiskowych w Europie z własnymi złożami solanki i borowiny
Więcej
Jedlina-Zdrój
Sprawdź podgórski mikroklimat uzdrowiska, odetchnij czystym powietrzem i podziwiaj piękne krajobrazy
Więcej
Długopole-Zdrój
Skorzystaj z Pijalni Wód Mineralnych cechujących się dużą zawartością magnezu, wapnia, sodu, żelaza i potasu
Więcej

Wyjazd do sanatorium - co musisz wiedzieć?

Jak uzyskać skierowanie do sanatorium i który lekarz je wystawi?
Więcej
Przeglądarka skierowań do sanatorium - jak działa?
Więcej
Ile kosztuje wyjazd do sanatorium - prywatnie i ze skierowaniem
Więcej

Elektroterapia - najlepsze zabiegi na ból

Elektrostymulacja
Popularna metoda niwelowania bólu. Sprawdź, jak ją wykorzystać by przyniosła ulgę
Więcej
Prądy Traberta
Mają działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Pomagają na ból kręgosłupa, stawów, czy zaburzenia krążenia
Więcej
Prądy interferencyjne
Rozluźniają mięśnie i rozszerzają naczynia krwionośne, przeciwdziałając napięciu
Więcej