Wszystko, co musisz wiedzieć o reumatoidalnym zapaleniu stawów

Reumatoidalne zapalenie stawów to schorzenie, które niełatwo zdiagnozować – pierwsze objawy są zazwyczaj subtelne i rzadko wskazują bezpośrednio na tę dolegliwość. Bardzo często przebiega ono bowiem podobnie do innych chorób atakujących układ mięśniowo-szkieletowy. Na co zwracać uwagę i których symptomów nie wolno ignorować?

Artykuł sponsorowany

Czym jest choroba RZS?

Reumatoidalne zapalenie stawów to schorzenie o charakterze reumatycznym. Oznacza to, że charakteryzuje się ono zmianami w obrębie tkanki łącznej. Specjaliści podkreślają, że jest to dolegliwość o podłożu autoimmunologicznym, co oznacza, że układ odpornościowy atakuje własne komórki.

Rozwijające się w stawach procesy zapalne atakują wyścielającą stawy błonę, skutkując m.in. uszkodzeniami w obrębie konkretnych stawów czy nieprawidłowościami w obrębie chrząstek. Reumatoidalne zapalenie stawów ma niestety charakter przewlekły, dlatego tak ważne jest szybkie rozpoznanie RZS i wdrożenie terapii. Nieleczona choroba może poskutkować nie tylko ograniczeniem sprawności ruchowej bądź jej utratą, ale również uszkodzeniami w obrębie innych narządów, a nawet śmiercią.

Reklama

Kto znajduje się w grupie ryzyka?

Według publikacji Instytutu Reumatologii w Warszawie pt. „Wczesna diagnostyka chorób reumatycznych – ocena sytuacji i rekomendacje zmian” choroba ta dotknęła już ok. 400 000 osób w Polsce. Nie bez znaczenia jest tu płeć. Szacuję się, że RZS dotyka częściej kobiet niż mężczyzn (proporcja 3:1).

Przyczyny tych rozbieżności nadal nie są do końca znane, ale mogą one wynikać m.in. z żeńskich hormonów. W grupie ryzyka znajdują się także osoby uzależnione od tytoniu – mówiący o tym specjaliści podkreślają, że jest to najsilniejszy środowiskowy czynnik w przypadku tej choroby! Znaczącą rolę odgrywa także obciążenie dziedziczne, dlatego istnieje większe ryzyko w przypadku dzieci, których rodzice również cierpią na RZS.

Jakie objawy może dawać RZS?

Mimo że początkowe objawy reumatoidalnego zapalenia stawów mogą nie wyróżniać się na tle innych schorzeń, warto zgłosić się do specjalisty już po wystąpieniu pierwszych niepokojących sygnałów – im wcześniej choroba zostanie wykryta, tym szybciej zostanie wdrożona odpowiednia terapia, która uniemożliwi lub spowolni jej rozwój. Które objawy powinny zatem wzbudzić czujność?

  • symetryczny obrzęk drobnych stawów kończyn górnych i dolnych,
  • poranna sztywność drobnych stawów kończyn górnych i dolnych,
  • ból ww. stawów,
  • charakterystyczne uczucie ciepła w bolących miejscach i zaczerwienienie skóry,
  • ograniczona ruchomość stawów objętych zapaleniem.

Zignorowanie powyższych symptomów może niestety doprowadzić do trwałego kalectwa i niemożności wykonywania najprostszych czynności, takich jak przekręcanie klucza, suszenie włosów czy zakładanie odzieży.

Do jakiego specjalisty należy udać się po wystąpieniu objawów?

Osoby, które zaobserwowały u siebie niepokojące sygnały, pierwsze kroki powinny skierować do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, który (jeśli wystąpi taka potrzeba), wypisze skierowanie do reumatologa. Lekarz z tą specjalizacją rozpoczyna zazwyczaj wizytę szczegółowym wywiadem, a także badaniem manualnym, podczas którego ogląda stawy i ocenia ich stan.

Niezwykle ważną rolę w diagnostyce odgrywają też badania laboratoryjne, dzięki którym możliwa jest ocena poziomu RF (czynnika reumatoidalnego), a także CRP (białka ostrej fazy) i OB (Odczynu Biernackiego). Pomocne są też zdjęcia rentgenowskie i USG. W diagnostyce tej choroby niezwykle często wykorzystuje się również rezonans magnetyczny (to badanie można wykonać w prywatnych centrach diagnostycznych, takich jak https://www.affidea.pl/ lub placówkach publicznych).   

Reklama

Jak przebiega leczenie RZS?

Leczenie reumatoidalnego zapalenia stawów przebiega wielotorowo. Pacjenci poddawani są zazwyczaj leczeniu farmakologicznemu, niefarmakologicznemu, a także psychoterapeutycznemu. Wśród stosowanych lekarstw znajdują się m.in. przeciwbólowe i przeciwzapalne, które łagodzą objawy choroby i przeciwdziałają jej postępowi.

Niekiedy specjaliści zalecają leczenie konkretnych stawów miejscowo – w takich przypadkach stosuje się m.in. punkcję i zabiegi chirurgiczne. Niezwykle ważna jest także rehabilitacja i edukacja chorych – właśnie dlatego niebagatelną rolę odgrywają spotkania z rehabilitantami, którzy dopasowują aktywność fizyczną do profilu choroby, a także z terapeutami pomagającymi w zrozumieniu choroby.

Zabieg dostępny w tych sanatoriach:

Reklama

Kierunek miesiąca - Jedziemy w góry!

Ustroń
Odwiedź jedno z największych kompleksów uzdrowiskowych w Europie z własnymi złożami solanki i borowiny
Więcej
Jedlina-Zdrój
Sprawdź podgórski mikroklimat uzdrowiska, odetchnij czystym powietrzem i podziwiaj piękne krajobrazy
Więcej
Długopole-Zdrój
Skorzystaj z Pijalni Wód Mineralnych cechujących się dużą zawartością magnezu, wapnia, sodu, żelaza i potasu
Więcej

Wyjazd do sanatorium - co musisz wiedzieć?

Jak uzyskać skierowanie do sanatorium i który lekarz je wystawi?
Więcej
Przeglądarka skierowań do sanatorium - jak działa?
Więcej
Ile kosztuje wyjazd do sanatorium - prywatnie i ze skierowaniem
Więcej

Elektroterapia - najlepsze zabiegi na ból

Elektrostymulacja
Popularna metoda niwelowania bólu. Sprawdź, jak ją wykorzystać by przyniosła ulgę
Więcej
Prądy Traberta
Mają działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Pomagają na ból kręgosłupa, stawów, czy zaburzenia krążenia
Więcej
Prądy interferencyjne
Rozluźniają mięśnie i rozszerzają naczynia krwionośne, przeciwdziałając napięciu
Więcej

Zapisz się do newslettera!

Bądź na bieżąco ze wszystkimi zmianami w korzystaniu
z sanatoriów i uzdrowisk w Polsce.