Wirtualna kolonoskopia lub kolonografia – dowiedz się więcej o tym badaniu

Wirtualna kolonoskopia to nowoczesna metoda diagnostyczna wykorzystywana w przypadku patologii jelita grubego. Poznaj wskazania do przeprowadzenia tego badania oraz dowiedz się, na czym ono dokładnie polega.
artykuł sponsorowany
Co to jest wirtualna kolonoskopia?
Wirtualna kolonoskopia, nazywana również kolonografią TK, to nowoczesna metoda badań opierająca swoje działanie o promieniowanie jonizujące. Pozwala na przedstawienie ścian i wnętrza jelita grubego. Wyniki badań mają postać trójwymiarowych obrazów. Kolonoskopia wirtualna to badanie bezpieczne, nieinwazyjne i mało uciążliwe dla pacjenta. Pozwala na wczesne wykrywanie zmian przedrakowych z czułością i specyficznością porównywalną z klasyczną kolonoskopią.
Reklama
Jakie są wskazania do wirtualnej kolonoskopii?
Wśród wskazań do przeprowadzania wirtualnej kolonoskopii wymienia się zwłaszcza:
- utrzymujące się dolegliwości typu biegunka, parcie na stolec, ból,
- profilaktyczne badanie przesiewowe (grupy wysokiego ryzyka),
- stany przednowotworowe (np. polipowatość rodzinna),
- zwężenie jelita nieprzepuszczającego kolonoskopu,
- kontrolę jelita po leczeniu operacyjnym (podejrzenie wznowy),
- zwiększone ryzyko perforacji w tradycyjnej kolonoskopii,
- krwawienia z odbytu.
Jedynym bezwzględnym przeciwwskazaniem do wykonania badania jest ciąża.
Czy wirtualna kolonoskopia wymaga specjalnego przygotowania?
Wirtualna kolonoskopia to badanie, do którego należy się w odpowiedni sposób przygotować. Aby uzyskać możliwie najlepszą widoczność, należy oczyścić jelito grube. Pacjent powinien stosować na 2 dni przed badaniem płynną, lekkostrawną dietę. W przeddzień i w dniu badania nie powinien przyjmować żadnych stałych posiłków. Przygotowanie do badania obejmuje dodatkowo przyjmowanie specjalnych preparatów, dzięki którym z wnętrza jelita usunięte zostaną nagromadzone treści i gazy. Konieczne jest również poinformowanie lekarza o stosowanych lekach. Te zażywane codziennie należy przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. Więcej na temat kolonoskopii wirtualnej znajdziesz tutaj: https://www.luxmed-diagnostyka.pl/dla-pacjentow/oferta/tomografia-komputerowa/wirtualna-kolonoskopia-lub-kolonografia.
Reklama
Kolonoskopia wirtualna – przebieg badania
Kolonoskopia wirtualna trwa 15–30 minut. Bezpośrednio po ułożeniu pacjenta w pozycji na boku na stole tomografu wprowadza się kankę doodbytniczą i podaje dojelitowo powietrze, aż do zgłoszenia przez pacjenta intensywnego rozpierania w jamie brzusznej. Uzyskane w ten sposób rozdęcie pozwala na dokładne zobrazowanie wnętrza dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Standardowo skanowanie wykonywane jest dwukrotnie: u pacjenta przebywającego w pozycji leżącej na plecach oraz w pozycji leżącej na brzuchu, co pozwala na odróżnienie resztek mas kałowych od faktycznych zmian. Jedyne nieprzyjemne doznania, na jakie narażony jest pacjent, wiążą się z wypełnieniem jelita grubego powietrzem. Wirtualna kolonoskopia uwidacznia odcinek od odbytnicy do kątnicy. Wynik obrazowania otrzymuje się na płycie CD oraz w formie wydrukowanego zdjęcia z załączonym opisem od radiologa.
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Najnowsze artykuły
Znajdź najlepsze
sanatorium dla siebie.
Reklama