Trichoskopia i trichogram – dlaczego warto wykonać te badania trychologiczne?

Odpowiedzią na coraz powszechniejsze występowanie problemów z osłabieniem włosów i ich nadmiernym wypadaniem jest powstanie nowej specjalizacji z pogranicza dermatologii i kosmetologii – trychologii. Trycholog to specjalista zajmujący się zdrowiem włosów oraz skóry głowy, który potrafi zdiagnozować przyczyny pogorszenia się kondycji włosów, a także różnicować typ łysienia. Etapy te są niezbędne do opracowania odpowiedniej terapii – i podkreślić należy, że zdecydowaną większość przypadków łysienia można wyleczyć. O możliwościach diagnozowania i leczenia rozmaitych typów łysienia porozmawiamy z dermatologiem trychologiem w Klinice medycyny estetycznej Neonia z Krakowa.

 

- Coraz więcej osób decyduje się na wizytę u trychologa. Czy jest to wynikiem realnego wzrostu przypadków łysienia, czy może rosnącej świadomości dotyczącej tego, że każdy problem z włosami powinien być skonsultowany ze specjalistą?

Myślę, że jedno i drugie. Z jednej strony – jesteśmy bardzo narażeni na liczne czynniki generujące osłabienie włosów i nadmierne ich wypadanie. Kiedyś łysienie dotyczyło wyłącznie mężczyzn w podeszłym wieku, dziś dotyka także osoby młode, w tym kobiety. Z drugiej strony – coraz więcej osób wie, że wypadanie włosów to nie tylko przemijający problem natury estetycznej, ale także manifestacja poważniejszych problemów ze zdrowiem, mogąca prowadzić nawet do trwałego wyłysienia. A domowe metody wzmacniania włosów zazwyczaj nie przynoszą pożądanego efektu. Samo stosowanie suplementów oraz preparatów aplikowanych na skórę głowy nie jest w stanie kompleksowo wzmocnić włosów i pobudzić mieszki włosowe. Poza tym to działanie nieco na oślep – nie znając przyczyny wypadania włosów trudno jest skutecznie ją leczyć.

 

- Jaka jest zatem dokładnie rola trychologa?

Trycholog https://neonia.com.pl/trycholog/ zajmuje się przeprowadzeniem kompleksowej diagnostyki stanu włosów i skóry głowy, wykorzystując specjalistyczne badania – trichogram oraz trychoskopię. W oparciu o wyniki tych badań specjalista proponuje odpowiednie leczenie, obejmujące przede wszystkim zabiegi medycyny estetyczne wykonywane na skórze głowy. Zabiegi te przynoszą spektakularne efekty, gdyż oddziałują na poziomie skóry właściwej i mieszków włosowych, czyli tam, gdzie można w realny sposób wpłynąć na poprawę kondycji włosa. Niekiedy konieczne jest także włączenie farmakoterapii po konsultacji z endokrynologiem czy innym specjalistą.

 

- Na czym polega badanie trichoskopowe oraz trichogram?

Trichoskopia jest prostą i nieinwazyjną techniką, którą można wykonać zarówno przy pomocy dermatoskopu ręcznego, jak i cyfrowego systemu wideodermatoskopii. Videodermatoskop umożliwia uzyskanie powiększenia rzędu 20 – 70 razy, zaś tradycyjny dermatoskop – około 10 razy. Dzięki powiększeniu możliwe jest precyzyjna ocena ujść mieszków włosowych, łodyg włosa, naskórka oraz mikronaczynek krwionośnych. Badanie trichoskopowe dostarcza zatem cennych informacji dotyczących struktury włosa, jego grubości, występowania genetycznych dystrofii włosów. Ocena ujść mieszków włosowych służy wytypowaniu ilości mieszków włosowych prawidłowych, zbliznowaciałych, zawierających materiał biologiczny czy ułamane włosy. Dzięki temu możliwe jest rozpoznanie łysienia androgenowego, plackowatego czy bliznowaciejącego. Zaletą trichoskopii jest szybkość wykonania, możliwość uzyskania wielu informacji podczas jednego badania, całkowicie nieinwazyjny charakter. Z kolei trichogram to badanie wymagające pobrania około 100 włosów wraz z cebulkami, wyrwanych z okolicy czołowej i potylicznej. Włosy oceniane są następnie pod mikroskopem i oceniany jest odsetek włosów w fazie anagenu, katagenu, telogenu oraz liczby włosów dystroficznych.

 

- I co dalej? Jeśli wiadomo już, jaka jest przyczyna pogorszenia stanu włosów, czy trycholog od razu proponuje odpowiedni plan terapii?

W przypadku nasilonego wypadania włosów i łysienia czas ma kluczowe znaczenie – odwlekanie leczenia łysienia https://neonia.com.pl/problem-zabieg/leczenie-lysienia/ może doprowadzić do znacznej utraty włosów. Dlatego wymagane jest jak najszybsze wdrożenie odpowiedniej, opracowanej indywidualnie terapii – i to właśnie czyni trycholog. Wykorzystując najskuteczniejsze zabiegi trychologiczne, specjalista może zahamować wypadanie włosów oraz stymulować ich odrastanie. Wymagane jest wykonanie serii kilku zabiegów, można je wykonywać pojedynczo lub w ramach terapii łączonej, np. łącząc zabieg Dermapen z osoczem bogatopłytkowym. Im wcześniej wykonane zostaną odpowiednie zabiegi, tym mniej włosów zostanie utraconych – i łatwej będzie przywrócić fryzurze dawną objętość.

 

- Proszę pokrótce przedstawić, czym charakteryzują się poszczególne zabiegi wzmacniające włosy?

W celu zahamowania wypadania włosów i pobudzenia ich wzrostu, a także ich odżywienia i pogrubienia, wykonać można kilka skutecznych procedur, sprowadzających się do nakłuwania skóry głowy i wprowadzania w jej głąb związków odżywczych. Dermapen 4 to zabieg wykorzystujący specjalny aparat wyposażony w kilkanaście cieniutkich igiełek, które nakłuwają skórę na określoną głębokość i z określoną częstotliwością. Takie intensywne nakłuwanie skóry pobudza syntezę włókien kolagenowych, aktywują krążenie krwi, a także umożliwia aplikowanie na skórę odpowiednich preparatów w celu zwiększenia stopnia ich penetracji. Osocze bogatopłytkowe https://neonia.com.pl/medycyna-estetyczna/osocze-bogatoplytkowe/  to zabieg nakłuwania skóry najskuteczniejszym i najbezpieczniejszym preparatem wykorzystywanym w medycynie estetycznej, pozyskiwanym z krwi pacjenta. Uzyskany koncentrat płytek krwi, czynników wzrostu i komórek macierzystych pobudza intensywną pracę mieszków włosowych, które przechodzą ze stanu uśpienia do fazy aktywacji. Nakłuwanie skóry i wprowadzanie odpowiedniego preparatu ma miejsce także w zabiegu dr Cyj. Jest to terapia peptydowa wykorzystująca technikę mezoterapii igłowej – koncentrat peptydów biomimetycznych oraz kwasu hialuronowego wprowadzany jest w bezpośrednie sąsiedztwo mieszków włosowych, a technologia stopniowego uwalniania związków aktywnych zapewnia długotrwałe działanie. Natomiast karboksyterapia https://neonia.com.pl/kosmetyka-pielegnacyjna/karboksyterapia/ wykorzystuje dwutlenek węgla – gaz ten wprowadzany jest podskórnie przy pomocy cieniutkich igiełek, pobudzając krążenie krwi. Przekłada się to na lepsze dotlenienie i odżywienie mieszków włosowych, co przyczynia się do efektywniejszej ich pracy.

 

- Czy po wykonaniu tych zabiegów na łysienie konieczna jest specjalna pielęgnacja skóry głowy?

W przypadku nakłuwania skóry głowy, bezpośrednio po zabiegu może pojawić się przejściowe zaczerwienienie skóry. Przez 2 – 3 dni po zabiegu warto unikać gorących kąpieli, korzystania z sauny czy basenu, a także wykonywania intensywnych ćwiczeń fizycznych.

 

- A co z przeciwwskazaniami do zabiegów?

Istnieje kilka sytuacji, w których trycholog musi odmówić wykonania zabiegów wzmacniających włosy. Mowa o stanach zapalnych czy infekcjach skóry głowy, nowotworach, cukrzycy, schorzeniach autoimmunologicznych czy zaburzeniach krzepnięcia krwi. Zabiegów nie wykonuje się ponadto u kobiet w ciąży i karmiących piersią. Poza tymi wyjątkowymi sytuacjami nie ma ograniczeń w wykonywaniu zabiegów hamujących wypadanie włosy.

Artykuł powstał we współpracy z https://neonia.com.pl/

Zabieg dostępny w tych sanatoriach:

Reklama

Kierunek miesiąca - Jedziemy w góry!

Ustroń
Odwiedź jedno z największych kompleksów uzdrowiskowych w Europie z własnymi złożami solanki i borowiny
Więcej
Jedlina-Zdrój
Sprawdź podgórski mikroklimat uzdrowiska, odetchnij czystym powietrzem i podziwiaj piękne krajobrazy
Więcej
Długopole-Zdrój
Skorzystaj z Pijalni Wód Mineralnych cechujących się dużą zawartością magnezu, wapnia, sodu, żelaza i potasu
Więcej

Wyjazd do sanatorium - co musisz wiedzieć?

Jak uzyskać skierowanie do sanatorium i który lekarz je wystawi?
Więcej
Przeglądarka skierowań do sanatorium - jak działa?
Więcej
Ile kosztuje wyjazd do sanatorium - prywatnie i ze skierowaniem
Więcej

Elektroterapia - najlepsze zabiegi na ból

Elektrostymulacja
Popularna metoda niwelowania bólu. Sprawdź, jak ją wykorzystać by przyniosła ulgę
Więcej
Prądy Traberta
Mają działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Pomagają na ból kręgosłupa, stawów, czy zaburzenia krążenia
Więcej
Prądy interferencyjne
Rozluźniają mięśnie i rozszerzają naczynia krwionośne, przeciwdziałając napięciu
Więcej

Zapisz się do newslettera!

Bądź na bieżąco ze wszystkimi zmianami w korzystaniu
z sanatoriów i uzdrowisk w Polsce.