Sucha sauna. Dlaczego warto z niej korzystać

Można w zasadzie powiedzieć, że sauna sucha jest stara jak świat. I choć powszechnie uważa się, że wymyślili ją Finowie, to towarzyszy ludziom od kiedy tylko zauważyli, że gorące kamienie podnoszą temperaturę w jaskini. Oczywiście nikt wówczas nie nazywał tego sauną, ale tak właśnie wyglądały początki saunowania. Niestety ciepło w jaskini nie utrzymywało się zbyt długo, zaczęto więc poszukiwać sposobu, dzięki któremu będzie trwało dłużej. Okazało się, że dużo lepszym izolatorem jest drewno, które wykorzystywane jest do dziś.

artykuł sponsorowany

A skąd miano sauna fińska? Bo to właśnie Finowie pierwsi odkryli walory wysokiej temperatury w drewnianej chatce i stali się prawdziwymi wirtuozami saunowania. Korzystają z niej całymi rodzinami nawet kilka razy w tygodniu. A dlaczego? Ponieważ wiedzą, że sauna sucha gwarantuje dłuższe życie w zdrowiu. Saunowanie bowiem działa oczyszczająco zarówno na ciało, jak i na duszę. Do tego poprawia oporność, dlatego warto korzystać choć raz w tygodniu.

Sauna sucha wyróżnia się pośród innych przede wszystkim temperaturą (80-120°C) oraz wilgotnością powietrza, która oscyluje w granicach 10-20%. Sauna fińska cała zbudowana jest z drewna bądź jej wnętrze jest drewnem wyłożone.

Hotel Bristol**** ART & Medical SPA czerpiąc z najlepszych fińskich wzorców stworzył miejsce niebiańskie. Na dachu budynku powstała jedyna w swoim rodzaju sauna. Z niebem na wyciągnięcie ręki.

Reklama

Sauna sucha – dlaczego warto z niej korzystać

Korzystanie z suchej sauny to przede wszystkim przyjemność. Relaksująca muzyka sącząca się z głośników, przyjemne ciepło. To pozwala się wyciszyć, odstresować i odprężyć. Już po kilku minutach mięśnie się rozluźniają, ból stawów i mięśni jest mniej odczuwalny. Oddychanie staje się łatwiejsze, a ciśnienie krwi niższe. Wystarczy zamknąć oczy, by poczuć wewnętrzny spokój. Sauna fińska uwalnia bowiem o niepokoju i nerwowości. Jest tylko tu i teraz.

Taki błogostan osiąga się, gdyż wkoło panuje bardzo wysoka temperatura (oscyluje przeważnie w okolicach 100oC) i przy bardzo niskiej wilgotności powietrza. Ale na tym się nie kończy. Sauna sucha, to również wymierne korzyści dla ciała. To gorąco bowiem powoduje, że otwierają się umieszczone na skórze pory potowe oraz łojowe i organizm pozbywa się toksyn. Proces ten jest w takich warunkach automatyczny i wystarczy kilka seansów, by organizm się oczyścił, pozbywając się nie tylko toksyn, ale również złogów łoju. Taki pobyt w saunie suchej niesie za sobą jeszcze jedną korzyść, a mianowicie mocny, zdrowy sen.

Wszystko to, a nawet więcej oferuje swoim Gościom Hotel Bristol**** ART & Medical SPA w Busku Zdroju.

Jednak sauna sucha, właśnie ze względu na suche powietrze i bardzo wysoką temperaturę nie jest miejscem dla każdego. Przeciwskazaniem jest choćby przebyty zawał, wylew czy choroby zakaźne albo przewlekłe. Również osoby mające rany na ciele nie mogą korzystać z sauny (żadnej). Osobom, którym stan zdrowia nie pozwala przebywać w saunie fińskiej, mogą natomiast skorzystać z innego rodzaju saun, jak sauna mokra lub sauna infrared. Obie są dostępne w Hotelu Bristol w Busku Zdroju.

Jak bezpiecznie korzystać z sauny fińskiej

By korzystanie z sauny fińskiej było bezpieczne, należy przestrzegać kilku zasad. I dotyczy to każdej suchej sauny, niezależnie od tego czy jest to Hotel Bristol czy sauna na basenie miejskim.

Zasady są proste:

  • z sauny nie korzysta się będąc objedzonym i po spożyciu alkoholu,
  • przed wejściem do sauny należy dokładnie umyć ciało mydłem, zmyć makijaż i się osuszyć,
  • biżuteria, okulary, telefon powinny zostać na zewnątrz,
  • ławy są drewniane, należy zatem pościelić bawełniany ręcznik, gdyż ciało nie powinno dotykać powierzchni.

Po takim przygotowaniu można zaczynać saunowanie. Maksymalne korzyści z pobytu w saunie są wówczas, gdy są trzy cykle: nagrzewanie - schłodzenie – relaks. Ale ich ilość zależy od indywidualnych predyspozycji lub od tego, na ile pozwala samopoczucie. Pamiętać jednak należy, że efekt jest najlepszy, gdy po nagrzaniu ciała następuje jest gwałtowne schłodzenie, bo to właśnie bodziec termiczny jest tu kluczowy. Schłodzić można się w basenie, w beczce z lodem lub wziąwszy zimny prysznic. Ważny jest również odpoczynek, który powinien trwać minimum 15 minut po każdym schłodzeniu. A na koniec dobrze jest odpocząć nawet pół godziny. I oczywiście uzupełnianie płynów. Może to być woda albo soki, byleby nie słodzone.

Niebo na wyciągnięcie ręki? Hotel Bristol zaprasza do sauny suchej w koronach drzew

Najmłodsze saunowe dziecko Hotelu Bristol w Busku Zdroju umiejscowione zostało na dachu budynku. Gwarantuje to nieziemskie doznania i to nie tylko dlatego, że niebo jest na wyciągnięcie ręki. To cały kompleks saunowy, gdzie oprócz sauny, na otwartej przestrzeni znajduje się niecka do schładzania oraz jacuzzi. Miejsce to jest dostępne przez cały rok. Zwłaszcza zimowe doznania są wyjątkowe, gdyż wystarczy wyjść z sauny, a natura sama schłodzi rozgrzane ciało. A gdy jeszcze spadnie śnieg, wówczas można nawet rozegrać śnieżną bitwę lub po prostu się nim natrzeć.

Ale nie ma konieczności wychodzenia na zewnątrz, bowiem sauna połączona jest z kompleksem hotelowym. W budynku dostępna jest wytwornica lodu oraz prysznice.

Wyjątkowość sauny, która została umiejscowiona na dachu polega również na tym, że jej środek wyłożony został drewnem z drzewa abachi i może pomieścić aż 40 osób. Do tego sprzęt oświetleniowy i nagłośnienie na najwyższym poziomie. Wszystko to zaspokoi gusta nawet najbardziej wymagających Gości. Projektanci po prostu pomyśleli o wszystkim.

Reklama

Noce saunowe w Hotelu Bristol**** ART & Medical SPA

Noce saunowe to wyjątkowa propozycja dla wyjątkowych Gości. Choć Hotel dysponuje wieloma saunami, odbywają się właśnie w tej niebiańskiej. Gdy zapada zmrok saunamistrzowie wprowadzają Gości w magiczny świat saunowania. Ich zadaniem jest rozprowadzanie gorącego powietrza w pomieszczeniu za pomocą ręcznika lub wachlarza. Saunamistrz używa przy tym wybranych przez siebie aromatów, a w tle rozbrzmiewa muzyka ściśle związaną z tematem każdej saunowej nocy. Wszystko to jest niezwykłym rytuałem, który na długo zapada w pamięci Gości.

Ciało otulone ciepłem, cudowny zapach olejków eterycznych, muzyka poruszająca najczulsze struny. Wszystko to składa się na niezwykłe doznania. A niejako przy okazji wzmacnia się organizm i zapewnia zdrowie na długie lata. Nic dziwnego, że na jednej „Nocy saunowej” w Hotelu Bristol się nie kończy.

Zabieg dostępny w tych sanatoriach:

Reklama

Kierunek miesiąca - Jedziemy w góry!

Ustroń
Odwiedź jedno z największych kompleksów uzdrowiskowych w Europie z własnymi złożami solanki i borowiny
Więcej
Jedlina-Zdrój
Sprawdź podgórski mikroklimat uzdrowiska, odetchnij czystym powietrzem i podziwiaj piękne krajobrazy
Więcej
Długopole-Zdrój
Skorzystaj z Pijalni Wód Mineralnych cechujących się dużą zawartością magnezu, wapnia, sodu, żelaza i potasu
Więcej

Wyjazd do sanatorium - co musisz wiedzieć?

Jak uzyskać skierowanie do sanatorium i który lekarz je wystawi?
Więcej
Przeglądarka skierowań do sanatorium - jak działa?
Więcej
Ile kosztuje wyjazd do sanatorium - prywatnie i ze skierowaniem
Więcej

Elektroterapia - najlepsze zabiegi na ból

Elektrostymulacja
Popularna metoda niwelowania bólu. Sprawdź, jak ją wykorzystać by przyniosła ulgę
Więcej
Prądy Traberta
Mają działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Pomagają na ból kręgosłupa, stawów, czy zaburzenia krążenia
Więcej
Prądy interferencyjne
Rozluźniają mięśnie i rozszerzają naczynia krwionośne, przeciwdziałając napięciu
Więcej