Od czego zacząć leczenie RZS?

Aby wiedzieć, jaką ścieżkę leczenia choroby obrać, najważniejsze jest ustalenie stopnia zaawansowania RZS. W tym celu niezbędne jest wykonanie badań laboratoryjnych, a także obrazowych i funkcjonalnych. Kompleksowa diagnostyka pozwala dobrać metody leczenia, w tym farmako- i fizjoterapię.

artykuł sponsorowany

Przede wszystkim kompleks badań

Reumatoidalne zapalenie stawów początkowo i przez długi czas przebiega bezobjawowo. Pojawiające się dolegliwości ze strony układu ruchu oraz spadek apetytu, utrata masy ciała, gorączka czy osłabienie organizmu najczęściej świadczą o postępie choroby i stanowią przesłankę do wizyty u lekarza. Wówczas należy podjąć możliwie wczesną terapię, aby spowolnić rozwój choroby, złagodzić objawy i wydłużyć okresy remisji. Jednym z najważniejszych kroków, aby poprawić swoje rokowania, jest kompleksowa diagnostyka. Wiele schorzeń natury kostno–stawowej, ale nie tylko, powoduje bowiem podobne dolegliwości. Aby potwierdzić podejrzenia co do RZS lub wykluczyć jej obecność i móc szukać źródła problemu gdzieś indziej, należy wykonać badania laboratoryjne. Podstawowymi są m.in. OB (przy morfologii krwi), CRP (stosowane do oceny stanu zdrowia przy podejrzeniu choroby autoimmunologicznej) oraz RF (określany jako czynnik reumatoidalny). Decydującym badaniem krwi jednak jest anty-CCP, o którym więcej dowiesz się z artykułu na stronie: https://badaniakrwi.pl/anty-ccp-co-to-za-badanie-co-oznaczaja-wyniki/.

Ważnych informacji diagnostycznych dostarczają także badania obrazowe, w tym RTG zajętych chorobą stawów, a także rezonans magnetyczny i ultrasonografia czy tomografia komputerowa. Uzupełniające bywają ponadto testy funkcjonalne. 

Reklama

Farmakoterapia

W zależności od stanu zdrowia lekarz dobiera odpowiednie leki, które dzięki właściwościom przeciwzapalnym mają złagodzić nieprzyjemny przebieg choroby, przede wszystkim ograniczając ból i obrzęki. W ramach farmakoterapii RZS stosuje się najczęściej leki z grupy NLPZ oraz glikokortykosteroidy. Możliwe jest także podawanie leków o właściwościach modyfikujących przebieg choroby, w tym środków niebiologicznych i biologicznych (korzystnie wpływających na kondycję stawów i łagodzących odczuwanie objawów). Uzupełnieniem podstawowego leczenia farmakologicznego bywają doraźne leki przeciwbólowe doustne, a także te do stosowania zewnętrznego w formie maści, kremów i roztworów, z których przyrządza się kompresy. 

Reklama

Rehabilitacja

Zabiegi fizykalne, masaże czy kinezyterapia mają na celu poprawę biomechaniki pracy stawów, utrzymanie lub poprawę sprawności ruchowej, a także spowolnienie postępu choroby poprzez stworzenie warunków do regeneracji uszkodzonych struktur aparatu ruchu. W tym celu stosuje się powszechnie m.in. ćwiczenia różnego rodzaju, w tym w odciążeniu i wspomagane, lasero-, magneto- i elektroterapię, hydroterapię, masaże lecznicze, krioterapię i balneoterapię. Cenną pomocą bywa także zaopatrzenie ortopedyczne w postaci ortez czy kul łokciowych, które odciążają chore stawy, ułatwiając im pracę i zmniejszając ból.

Zabieg dostępny w tych sanatoriach:

Więcej zabiegów z tej kategorii:

Od czego zacząć leczenie RZS?

Więcej

Reklama

Kierunek miesiąca - Jedziemy w góry!

Ustroń
Odwiedź jedno z największych kompleksów uzdrowiskowych w Europie z własnymi złożami solanki i borowiny
Więcej
Jedlina-Zdrój
Sprawdź podgórski mikroklimat uzdrowiska, odetchnij czystym powietrzem i podziwiaj piękne krajobrazy
Więcej
Długopole-Zdrój
Skorzystaj z Pijalni Wód Mineralnych cechujących się dużą zawartością magnezu, wapnia, sodu, żelaza i potasu
Więcej

Wyjazd do sanatorium - co musisz wiedzieć?

Jak uzyskać skierowanie do sanatorium i który lekarz je wystawi?
Więcej
Przeglądarka skierowań do sanatorium - jak działa?
Więcej
Ile kosztuje wyjazd do sanatorium - prywatnie i ze skierowaniem
Więcej

Elektroterapia - najlepsze zabiegi na ból

Elektrostymulacja
Popularna metoda niwelowania bólu. Sprawdź, jak ją wykorzystać by przyniosła ulgę
Więcej
Prądy Traberta
Mają działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Pomagają na ból kręgosłupa, stawów, czy zaburzenia krążenia
Więcej
Prądy interferencyjne
Rozluźniają mięśnie i rozszerzają naczynia krwionośne, przeciwdziałając napięciu
Więcej