Na czym powinna polegać dobra i skuteczna profilaktyka zdrowotna?

Dbałość o zdrowie to nie tylko szybka i skuteczna i reakcja na bieżące problemy organizmu, ale również działanie wyprzedzające. Można przyjąć tu zasadę z rynku ubezpieczeń: zdecydowanie łatwiej jest zapobiegać pożarowi niż go gasić. Na co zwrócić uwagę w kontekście profilaktyki medycznej?

artykuł sponsorowany

Kluczową kwestią jest przede wszystkim zrozumienie, jak szerokim terminem jest wspominana profilaktyka. Można ją rozumieć jako swoisty zbiór działań mających na celu zapobieganie chorobom i utrzymanie dobrego stanu zdrowia. Oto niektóre zalecenia, które powinny być uwzględnione w profilaktyce zdrowotnej:

 • Zdrowa dieta - zdrowa dieta to podstawa zdrowego stylu życia. Powinna zawierać dużo warzyw, owoców, pełnoziarnistych produktów zbożowych, białka roślinnego i tłuszczów nienasyconych. Należy unikać przetworzonej żywności i jedzenia o wysokiej zawartości tłuszczu, soli i cukru.
 • Regularna aktywność fizyczna - regularna aktywność fizyczna jest ważna dla utrzymania zdrowia fizycznego i psychicznego. Zaleca się co najmniej 30 minut aktywności fizycznej dziennie, takiej jak spacerowanie, jazda na rowerze, bieganie czy pływanie.
 • Unikanie używek - należy unikać używania alkoholu, papierosów i innych substancji psychoaktywnych, które są szkodliwe dla zdrowia.
 • Regularne badania lekarskie - regularne badania lekarskie pomagają wcześniej wykryć choroby, co zwiększa szanse na skuteczne leczenie i wyleczenie. Należy również regularnie kontrolować poziom cukru we krwi, ciśnienie krwi i poziom cholesterolu.
 • Higiena osobista - higiena osobista, takie jak regularne mycie rąk, szczególnie ważna jest w celu zapobiegania infekcjom. Należy również dbać o higienę jamy ustnej, regularnie szczotkować zęby i stosować nici dentystyczne.
 • Odpowiednia ilość snu - należy starać się spać odpowiednią ilość czasu w ciągu doby. Dorośli powinni spać co najmniej 7-9 godzin na dobę, a dzieci i młodzież jeszcze dłużej.
 • Redukcja stresu - stres może wpłynąć negatywnie na zdrowie fizyczne i psychiczne. Należy więc starać się radzić sobie ze stresem poprzez relaksację, medytację, joga czy terapię psychologiczną.

Tego rodzaju stanowią jedynie ogólne wytyczne, a konkretne działania profilaktyczne powinny być dostosowane do indywidualnych potrzeb i stanu zdrowia. Jak zauważają specjaliści Mediccentre.pl, platformy porównującej abonamenty medyczne, bardzo ważne jest wczesne ustalenie zakresu profilaktyki z lekarzem, który może niejako nakierować na konkretny zakres działań. Przykładem tego może być chociażby endokrynologia.

Reklama

Pakiety medyczne - dobry sposób na ocenę stanu organizmu

Profilaktyka medyczna to w dużej mierze regularne badanie organizmu: od morfologii po np. skład masy ciała. Jakie badania warto robić regularnie, by mieć pewność, że nie dochodzi do problemów?

W sytuacji, gdy dobre pakiety medyczne zapewniają możliwość regularnych analiz – np. badań krwi pod kątem wielu schorzeń – warto je wykorzystać w jak najszerszym spektrum. Rak do roku można profilaktycznie zdecydować się na takie analizy jak:

 • Badanie ogólne krwi - badanie to pozwala ocenić ogólny stan zdrowia, a także wykryć ewentualne niedokrwistości, infekcje lub problemy z układem krwionośnym.
 • Badanie moczu - pozwala wykryć choroby układu moczowego, takie jak infekcje lub kamienie nerkowe.
 • Badanie poziomu cholesterolu - pozwala ocenić ryzyko chorób serca i naczyń krwionośnych, a także pomaga w ustaleniu odpowiedniej diety i stylu życia.
 • Badanie poziomu cukru we krwi - pozwala wykryć cukrzycę lub predyspozycje do jej rozwoju.
 • Badanie ciśnienia krwi - pozwala wykryć nadciśnienie tętnicze, które może prowadzić do poważnych chorób, takich jak choroba wieńcowa, zawał serca i udar mózgu.
 • Badanie stężenia witaminy D - pozwala ocenić stan kości i wykryć ewentualne niedobory witaminy D.
 • Badanie ginekologiczne - dla kobiet jest to ważne badanie, które pozwala na wykrycie chorób układu rozrodczego, takich jak zapalenie jajników, nowotwory czy infekcje.
 • Badanie prostaty - dla mężczyzn powyżej 50. roku życia badanie prostaty jest istotne, ponieważ pozwala na wykrycie zmian nowotworowych.
 • Badanie wzroku - regularne badanie wzroku pozwala wykryć wczesne zmiany w układzie wzrokowym, co jest ważne w profilaktyce chorób oczu.

Oczywiście trzeba na nie spojrzeć indywidualnie – tzn. pod kątem bieżących problemów czy odczuć danego pacjenta.

Zabieg dostępny w tych sanatoriach:

Więcej zabiegów z tej kategorii:

Na czym powinna polegać dobra i skuteczna profilaktyka zdrowotna?

Więcej

Reklama

Kierunek miesiąca - Jedziemy w góry!

Ustroń
Odwiedź jedno z największych kompleksów uzdrowiskowych w Europie z własnymi złożami solanki i borowiny
Więcej
Jedlina-Zdrój
Sprawdź podgórski mikroklimat uzdrowiska, odetchnij czystym powietrzem i podziwiaj piękne krajobrazy
Więcej
Długopole-Zdrój
Skorzystaj z Pijalni Wód Mineralnych cechujących się dużą zawartością magnezu, wapnia, sodu, żelaza i potasu
Więcej

Wyjazd do sanatorium - co musisz wiedzieć?

Jak uzyskać skierowanie do sanatorium i który lekarz je wystawi?
Więcej
Przeglądarka skierowań do sanatorium - jak działa?
Więcej
Ile kosztuje wyjazd do sanatorium - prywatnie i ze skierowaniem
Więcej

Elektroterapia - najlepsze zabiegi na ból

Elektrostymulacja
Popularna metoda niwelowania bólu. Sprawdź, jak ją wykorzystać by przyniosła ulgę
Więcej
Prądy Traberta
Mają działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Pomagają na ból kręgosłupa, stawów, czy zaburzenia krążenia
Więcej
Prądy interferencyjne
Rozluźniają mięśnie i rozszerzają naczynia krwionośne, przeciwdziałając napięciu
Więcej