Kiedy warto wykonać morfologię krwi?

Morfologia krwi jest jednym z podstawowych badań oceniających funkcjonowanie organizmu. Jest cenną wskazówką w diagnostyce wielu różnych chorób. Służy też do monitorowania postępów ich leczenia. Stanowi ponadto narzędzie profilaktyczne. Warto ją wykonywać regularnie!

artykuł sponsorowany

Kiedy wykonać morfologię?

Morfologia to laboratoryjne badanie hematologiczne umożliwiające ocenę objętości krwi krążącej, czyli obwodowej. Dzięki niej można stwierdzić nieprawidłowości w zakresie jakości i ilości czerwonych i białych krwinek oraz płytek krwi. Zastosowanie morfologii jest szerokie. Sprawdza się ona zarówno w profilaktyce wielu różnorodnych chorób, jak i w diagnostyce oraz monitorowaniu przebiegu wykrytej choroby czy kontroli przebiegu jej leczenia. Wyniki badania mają wpływ na dobór metod rehabilitacji i prowadzenia rekonwalescencji zdrowia. Są także przydatne w planowaniu postępowania zachowawczego, ale najczęściej nie stanowią jedynego elementu diagnostyki. Aby obraz krwi otrzymany z morfologii był odpowiednio zinterpretowany przez lekarza, niezbędne jest zwykle uzupełnienie profilu zdrowia osoby badanej o inne badania podmiotowe i przedmiotowe. 

Z morfologii możesz korzystać również w celach prewencyjnych, np. kiedy obserwujesz u siebie niepokojące objawy z tendencją do nawracania (ale ogólnie cieszysz się zdrowiem) bądź jeśli znajdujesz się w grupie ryzyka wystąpienia pewnych chorób związanych np. z pracą zawodową lub obciążeniami genetycznymi w rodzinie. Pamiętaj przy tym, że niektóre choroby są utajone, czyli postępują bezobjawowo. Ich rozpoznanie bywa trudne, ale regularne badanie morfologii może zwiększyć szanse ich rozpoznania i zwiększyć rokowania. Sam przebieg badania jest prosty. Więcej przeczytasz na stronie https://diag.pl/sklep/badania/morfologia-krwi-pelna/. Wyniki najczęściej mają postać wydruku komputerowego i zawierają wykryte wartości krwinek w odniesieniu do norm. 

Reklama

Morfologia dla każdego

Morfologię krwi możesz wykonać w dowolnym momencie. Jest ona wskazana nie tylko podczas choroby, ale nawet wtedy, gdy odczuwasz szybką męczliwość, przewlekłe zmęczenie, nadmierną senność lub gdy masz skłonności do siniaków, nawracające infekcje, trudno gojące się rany, bóle stawowe i inne. Badanie jest zalecane także dzieciom w każdym wieku. Nie wahaj się wykonać morfologii, kiedy Twój maluch czy nastolatek skarży się np. na bóle brzucha, trudności z zasypianiem czy zmiany skórne. Wartości wskaźników krwinek u dzieci będą się jednak różnić od tych ustalonych dla dorosłych. Zależą ponadto od wieku dziecka.

Reklama

Morfologia w ciąży

Morfologia krwi nie jest obowiązkowym badaniem, ale zaleca się wykonywanie jej nawet wtedy, gdy ciąża przebiega prawidłowo. Zdrowie kobiety spodziewającej się dziecka jest szczególnie ważne dla oceny kondycji malucha i szacunków zagrożeń jego zdrowia. Na pierwszą morfologię w ciąży warto zdecydować się do 10 tygodnia jej trwania, natomiast ostatnią warto wykonać pod koniec III trymestru, np. między 38 a 39 tygodniem.

Zabieg dostępny w tych sanatoriach:

Więcej zabiegów z tej kategorii:

Kiedy warto wykonać morfologię krwi?

Więcej

Reklama

Kierunek miesiąca - Jedziemy w góry!

Ustroń
Odwiedź jedno z największych kompleksów uzdrowiskowych w Europie z własnymi złożami solanki i borowiny
Więcej
Jedlina-Zdrój
Sprawdź podgórski mikroklimat uzdrowiska, odetchnij czystym powietrzem i podziwiaj piękne krajobrazy
Więcej
Długopole-Zdrój
Skorzystaj z Pijalni Wód Mineralnych cechujących się dużą zawartością magnezu, wapnia, sodu, żelaza i potasu
Więcej

Wyjazd do sanatorium - co musisz wiedzieć?

Jak uzyskać skierowanie do sanatorium i który lekarz je wystawi?
Więcej
Przeglądarka skierowań do sanatorium - jak działa?
Więcej
Ile kosztuje wyjazd do sanatorium - prywatnie i ze skierowaniem
Więcej

Elektroterapia - najlepsze zabiegi na ból

Elektrostymulacja
Popularna metoda niwelowania bólu. Sprawdź, jak ją wykorzystać by przyniosła ulgę
Więcej
Prądy Traberta
Mają działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Pomagają na ból kręgosłupa, stawów, czy zaburzenia krążenia
Więcej
Prądy interferencyjne
Rozluźniają mięśnie i rozszerzają naczynia krwionośne, przeciwdziałając napięciu
Więcej