Jak walczyć z chorobą zawodową nauczycieli?

Choroba zawodowa to uszczerbek na zdrowiu wynikający z charakteru lub sposobu wykonywania pracy. Do rozwinięcia się choroby zawodowej dochodzi na skutek ciągłego przeprowadzania forsujących czynności, powtarzalnego przebywania w narażeniu na czynniki szkodliwe oraz stałego przybierania niewygodnej pozycji ciała. Niestety nauczyciele należą do ścisłej czołówki grup o najwyższej zapadalności na choroby zawodowe, a co roku u około 10-12% z nich stwierdza się taką chorobę.

Regularne badania

Wśród schorzeń, na które cierpią nauczyciele, znajdują się:

  • choroby krtani (guzki głosowe twarde, wtórne zmiany przerostowe fałdów głosowych, niedowład mięśni napinających fałdy głosowe),
  • schorzenia narządu słuchowego (niedosłuch, znaczny ubytek słuchu),
  • choroby kręgosłupa szyjnego i lędźwiowego (przewlekłe bóle, dyskopatia, zwyrodnienia).

Mając na uwadze ryzyko wystąpienia powyższych dolegliwości, nauczyciele powinni poddawać się regularnym badaniom przesiewowym, które pomogą ocenić stopień uszkodzenia narządów i kondycję zdrowotną.

Badania i testy powinny odbywać się co rok i obejmować: kontrolę laryngologiczną, badanie audiometryczne oraz badanie ortopedyczne. Takie postępowanie pozwala na wykrycie schorzenia na wczesnym etapie, co zwiększa szansę na wyleczenie.

Reklama

Działania prozdrowotne

Podstawowym postępowaniem, które pozwala uniknąć uszczerbku na zdrowiu, jest podjęcie działań zmniejszających obciążenie najbardziej narażonych narządów.

Na przykład w celu ochrony krtani nauczyciele powinni nie przeciążać strun głosowych, dbać o higienę jamy ustnej, wypijać duże ilości wody w ciągu dnia, ograniczyć spożywanie kawy, mocnej herbaty i alkoholu, unikać ostrego jedzenia i palenia papierosów.

Dodatkowo sale lekcyjne powinny być wyposażone w sprzęt nagłaśniający, aby zmniejszyć nadmierny wysiłek głosowy. Z kolei o narząd słuchu pracowników szkół powinno zadbać się już na etapie projektowania budynków szkolnych, wprowadzając rozwiązania stwarzające właściwe warunki akustyczne.

Natomiast aby uniknąć dolegliwości bólowych kręgosłupa, nauczyciele powinni unikać zbyt długiego przebywania w jednej pozycji, zadbać o odpowiednią postawę ciała, sięgać po odpowiednie maści przeciwbólowe i przeciwzapalne, np. takie jak DIP Rilif, oraz wykonywać ćwiczenia rozciągające i usprawniające kręgosłup.

Reklama

Urlop zdrowotny

Nauczyciele ze względu na duże ryzyko wystąpienia chorób zawodowych mają zagwarantowane w ustawach prawo do podjęcia urlopów zdrowotnych, które mają na celu podratowanie zdrowia.

Jest to bardzo ważny element dbania o kondycję nauczyciela, który pozwala na zmniejszenie szkodliwości wykonywanej pracy i zahamowanie postępujących procesów degeneracyjnych.

Takie prawo przysługuje każdemu nauczycielowi po przepracowaniu 7 lat w zawodzie i po stwierdzeniu przez lekarza medycyny pracy wskazań do tego rodzaju wypoczynku.

Zabieg dostępny w tych sanatoriach:

Reklama

Kierunek miesiąca - Jedziemy w góry!

Ustroń
Odwiedź jedno z największych kompleksów uzdrowiskowych w Europie z własnymi złożami solanki i borowiny
Więcej
Jedlina-Zdrój
Sprawdź podgórski mikroklimat uzdrowiska, odetchnij czystym powietrzem i podziwiaj piękne krajobrazy
Więcej
Długopole-Zdrój
Skorzystaj z Pijalni Wód Mineralnych cechujących się dużą zawartością magnezu, wapnia, sodu, żelaza i potasu
Więcej

Wyjazd do sanatorium - co musisz wiedzieć?

Jak uzyskać skierowanie do sanatorium i który lekarz je wystawi?
Więcej
Przeglądarka skierowań do sanatorium - jak działa?
Więcej
Ile kosztuje wyjazd do sanatorium - prywatnie i ze skierowaniem
Więcej

Elektroterapia - najlepsze zabiegi na ból

Elektrostymulacja
Popularna metoda niwelowania bólu. Sprawdź, jak ją wykorzystać by przyniosła ulgę
Więcej
Prądy Traberta
Mają działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Pomagają na ból kręgosłupa, stawów, czy zaburzenia krążenia
Więcej
Prądy interferencyjne
Rozluźniają mięśnie i rozszerzają naczynia krwionośne, przeciwdziałając napięciu
Więcej

Zapisz się do newslettera!

Bądź na bieżąco ze wszystkimi zmianami w korzystaniu
z sanatoriów i uzdrowisk w Polsce.