Co czyha na nasze zdrowie latem i jak temu zaradzić?

Lato to czas, który kojarzy się ze słońcem, podróżami i niezapomnianymi chwilami spędzonymi w gronie przyjaciół. Może się jednak zdarzyć, że nasze plany pokrzyżują niespodziewane dolegliwości zdrowotne, z którymi będziemy chcieli szybko się uporać. Dlatego warto wiedzieć, co może nam grozić i jak temu zaradzić.

Artykuł sponsorowany

Ukąszenia owadów

W porze letniej zwiększa się aktywność owadów, których ukąszenia u niektórych osób mogą wywołać reakcje nadwrażliwości. Począwszy od silnych, miejscowych odczynów alergicznych – np. bolesny obrzęk – po trudności w oddychaniu i spadek ciśnienia tętniczego, które grożą rozwinięciem wstrząsu anafilaktycznego.

Dlatego osoby, które już kiedyś rozwinęły objawy alergiczne po ukąszeniu, powinny zawsze pod ręką mieć lek przeciwhistaminowy, a w poważniejszych przypadkach adrenalinę do wstrzyknięć, która może zapobiec niebezpiecznemu skurczowi krtani.

Reklama

Oparzenia słoneczne

Jedną z najczęstszych letnich przypadłości jest oparzenie słoneczne. Najbardziej podatne są na nie osoby o niskim fototypie skóry, czyli z bardzo jasną karnacją i niebieskimi oczami.

Takie osoby powinny zawsze przed ekspozycją słoneczną nałożyć na odkryte części ciała krem z filtrem UVA i UVB (40-50), który ochroni nadwrażliwą skórę przed oparzeniem. Natomiast w sytuacji, gdy dojdzie do oparzenia, na podrażnioną skórę można stosować dostępne w aptekach okłady chłodzące lub domowe okłady z letniej wody.

Dodatkowo należy pić duże ilości wody, a w późniejszym etapie można sięgnąć po preparaty o działaniu regenerującym na skórę z dekspantenolem.

Zatrucia pokarmowe

Wysoka temperatura, nieprawidłowe przechowywanie i przygotowywanie żywności, spożywanie niemytych owoców i warzyw to jedne z głównych źródeł zatruć pokarmowych latem. W tym czasie najłatwiej o zatrucie Salmonellą, gronkowcem i Escherichią coli, które w tych warunkach szybko namnażają się na powierzchni pożywienia.

Oznakami zatrucia mogą być wymioty, nudności, bóle brzucha i biegunka, a czasem nawet gorączka. Bardzo ważne jest, aby pamiętać wtedy o odpowiednim nawadnianiu oraz nie stosować leków przeciwbiegunkowych (opóźniają wydalanie toksyn bakteryjnych).

Dodatkowo można wspomagać się preparatami przeciwbakteryjnymi oraz o właściwościach adsorbujących toksyny (np. węgiel aktywny).

Reklama

Przeziębienie

Katar, kaszel, ból gardła i ogólne złe samopoczucie to objawy charakterystyczne nie tylko dla miesięcy zimowych – mogą one przytrafić się również latem. Wskazują na przeziębienie, którego źródłem w tym okresie jest zwykle klimatyzacja i narażenie na gwałtowne zmiany temperatury.

Dlatego jeżeli możemy, to unikajmy zbyt długiego przebywania w chłodzonych pomieszczeniach, a w razie wystąpienia dolegliwości sięgnijmy po odpowiedni lek na przeziębienie np. Aspirin.

Zabieg dostępny w tych sanatoriach:

Reklama

Kierunek miesiąca - Jedziemy w góry!

Ustroń
Odwiedź jedno z największych kompleksów uzdrowiskowych w Europie z własnymi złożami solanki i borowiny
Więcej
Jedlina-Zdrój
Sprawdź podgórski mikroklimat uzdrowiska, odetchnij czystym powietrzem i podziwiaj piękne krajobrazy
Więcej
Długopole-Zdrój
Skorzystaj z Pijalni Wód Mineralnych cechujących się dużą zawartością magnezu, wapnia, sodu, żelaza i potasu
Więcej

Wyjazd do sanatorium - co musisz wiedzieć?

Jak uzyskać skierowanie do sanatorium i który lekarz je wystawi?
Więcej
Przeglądarka skierowań do sanatorium - jak działa?
Więcej
Ile kosztuje wyjazd do sanatorium - prywatnie i ze skierowaniem
Więcej

Elektroterapia - najlepsze zabiegi na ból

Elektrostymulacja
Popularna metoda niwelowania bólu. Sprawdź, jak ją wykorzystać by przyniosła ulgę
Więcej
Prądy Traberta
Mają działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Pomagają na ból kręgosłupa, stawów, czy zaburzenia krążenia
Więcej
Prądy interferencyjne
Rozluźniają mięśnie i rozszerzają naczynia krwionośne, przeciwdziałając napięciu
Więcej

Zapisz się do newslettera!

Bądź na bieżąco ze wszystkimi zmianami w korzystaniu
z sanatoriów i uzdrowisk w Polsce.